با کودک‌تان دوست شوید

شری سوامی شیواناندا می­گفت: کودکان به مانند توده‌ی خاک رس هستند و شما می‌توانید آنها را به هر قالبی که مایل باشید درآورید.

این درست است، اما متاسفانه ما به درستی قالب‌ریزی نشده‌ایم و از چگونگی قالب‌ریزی دیگران هم درک درستی نداریم. اگرچه سخن شری سوامی شیواناندا صحیح است، اما ما نمی­توانیم آن را اعمال کنیم. به جای کار با کودکان، بعنوان نخستین گام من یادآور می­شوم، والدین با خودشان کار کنند.

این یک گرایش عمومی است که هر زمان فرزندان مرتکب هرخطایی شوند، والدین خودشان قاضی، هیئت منصفه و مامور اجرای حکم در مورد آنها هستند. کودک همیشه والدین را مقتدر می­بیند. والدین در نقش چهره‌های مقتدر و کودک همیشه قربانی این اقتدار است. مهم نیست شما چقدر عاشق کودکتان هستید، واقعیت چنین است.

اولین نکته‌­ای که یوگا پیشنهاد می­دهد این است که شما باید خود را تغییر دهید و تلاش کنید با کودکتان دوست شوید. دوستی، تاثیر بزرگی بر زندگی انسان و کودک دارد. کودکان به سخن همسالان خود گوش فرا داده و دنباله‌رو آنها هستند؛ چراکه میان آنها هیچ محدودیتی نیست و یکدیگر را برابر می­بینند. حتی زمانیکه آنها بزرگ می­شوند، مفهوم برابری میان دوستان هم کامل می­شود. رابطه­ی شما با دوستان دوران کودکی­تان همچنان برقرار است و از رابطه با آنهایی که قلدر بوده‌اند، پرهیز می­کنید. اگر شما معلم دوران دبیرستان­تان را در راه ببینید، اگر بتوانید راه خود را کج می­کنید و اگر هیچ راهی جز روبرو شدن با او نداشته باشید، سلام می­کنید، اما دست و پایتان می­لرزد. بنابراین والدین باید تلاش کنند تا با کودکان‌شان دوست شوند.

دوم؛ پس از دوستی با کودکان‌­تان، شما باید آنها را تشویق به ابراز ذات مثبت خودشان کنید.

بعنوان مثال یک داستان واقعی را به یاد آوردم، خانواده­ای که یک کودک خردسال داشتند. هرگاه والدین قصد سینما رفتن داشتند، به کودک دروغ می­گفتند -که به سینما نمی‌روند- اما کودک حس می­کرد که والدین چیزی را از او مخفی می­کنند. پس شروع به سرکشی در مقابل آنها کرد. این یک عکس‌العمل حسی بود. بزرگسالان، عقلانی عمل می­کنند، اما عملکرد کودکان حسی است. بنابراین آنها می­توانند مسائل بسیاری را که بزرگسالان سعی در پنهان نمودن عقلانی آن  دارند، حسی برگزینند. کودکان می­فهمند چه زمانی یک نفر به آنها دروغ و چه زمانی راست می‌گوید. آنها می‌فهمند چه زمانی، یک نفر سعی در کنترل‌شان دارد و چه زمانی آنها را آزاد می­گذارند. عکس‌العمل، بیان، نگاه و لبخندشان در هر موقعیتی متفاوت است.

وقتی شما با فرزندتان دوست شدید، با صداقتتان او را تشویق به ابراز احساسات خودش کنید، آن هنگام دیگر نیازی به یک سنگل‌پای اصلاح شده یا ساخته شده­ی مخصوص برای او نیست؛ چراکه او با مثال می‌آموزد. ما همگی با مثال می­آموزیم، اما به دلیل شرایط، اعتقادات، سبک زندگی و یا ذهنیت و دلائل دیگر، نمی­توانیم مثال‌ها را برای مدت زمان طولانی در زندگی­مان نگه داریم. اما کودکان با مثال می­آموزند و با آن زندگی می­کنند. بنابراین صادق بودن با فرزندتان موجب می­شود بطور خودکار بهترین‌ها در وجود او رقم بخورد.

سوم؛ اگر احساس می­کنید کودک در برخی ابعاد وجودی یا شخصیتی مهار شده است؛ نظیر کمرویی یا ناتوانی در تعامل با همسالان، اختلال در برقرایی ارتباط با دیگران، نوعی عدم امنیت و آرامش، اختلال در مطالعه، تمرکز، امور حفظی و حافظه، آنگاه شما می­توانید با یک سنگل‌پای ساده که بیان مثبت را در زندگی فرزندتان تقویت کند، آغاز کنید. بطورکلی، یک سنگل‌پای بسیار گسترده و اساسی که ما به بچه‌های کوچک می­دهیم، این است: "من خلاق هستم" بسیار ساده است. این سنگل‌پا را به کودک‌تان بدهید، همچنین مجال خلاق شدن در زندگی را هم به او بدهید؛ چراکه دادن یک سنگل‌پا بدون دادن مجال به او، بی‌فایده است. اگر به او سنگل‌پا می­دهید، پس باید فرصت درست هم در اختیار او قرار دهید.

بنابراین از نقطه نظر من این والدین هستند که باید کار مشکل را انجام دهند، نه کودکان، کودکان باید به سادگی به ابراز وجود خود ترغیب شوند.    

منبع:

 Become a Friend, YOGA, May2020, p18-20, Swami Niranjanananda Saraswati

 ترجمه: نجمه سلیمانی کاریزمه

سایت آناندام اولین سایت علمی در حوزه یوگا می‌باشد.

درباره آناندام

سایت آناندام (www.anandam.ir)

با انگیزه ارتقاء سطح دانش جامعه پیرامون مقوله یوگا شروع بکار نموده است.

خدمات آناندام عبارتند از:

  • پاسخگویی به سوالات کاربران محترم حول محور یوگا
  • قراردادن جزوات و مستندات آموزشی
  • اطلاع رسانی در ضمینه سبک‌های گوناگون یوگا
  • ...

راه های تماس با آناندام

جهت ارتباط با مدیریت سایت از طریق آدرس الکترونیک زیر و همچنین سایت رسمی آناندام آقدام نمایید.

آدرس ایمیل آناندام: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آدرس سایت رسمی آناندام:www.anandam.ir

آدرس تلگرام آناندام: AnaYoga

آدرس اینستاگرام آناندام: AnaYoga_Center

تنظیمات قالب پلاس

رنگ ها

برای هر رنگ ،پارامتری وجود دارد که در زیر آمده است :
Blue Red Oranges Green Purple Pink

بدنه ی قالب

رنگ پس زمینه
کد رنگ ها

عنوان قالب

رنگ پس زمینه
تصاویر پس زمینه

فوتر قالب

انتخاب منو
فونت گوگل
سایز فونت بدنه قالب
نوع فونت بدنه قالب
جهت نوشتاری